4 typy umów potrzebne każdemu przedsiębiorcy

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Prowadzenie własnego biznesu może być bardzo męczące. Szczególnie gdy do całego zakresu obowiązków dorzucimy jeszcze formalności i papierkowo-prawną robotę. Wielu młodych (ale nie tylko) przedsiębiorców spycha to na bok, na dalszy plan.

Istnieje kilka typów umów, bez których mogą spotkać Cię komplikacje. Są to „must have” każdego przedsiębiorcy. Prędzej czy później spotkasz się z nimi przy porządkowaniu spraw z różnymi osobami.

#1 Umowy między współwłaścicielami

Startując ze swoim biznesem nie robisz tego samotnie. Oczywiście, gdy jesteś freelancerem to sprawa wygląda inaczej. Chcesz stworzyć produkt, wyprodukować oprogramowanie, założyć sklep internetowy. Nie ważne, czy robisz to w jakiejś zorganizowanej strukturze, gdy działasz dodatkowo ze wspólnikiem, musisz zadbać o wasze bezpieczeństwo.

Należy w takich okolicznościach uregulować sprawy ze wspólnikami. Wspólnikami najczęściej będą Twoi współpracownicy. Osoba, która zajmie się programowaniem; inna, która zajmie się grafiką i wykończeniem. Ty jesteś wizjonerem, którego trzeba zabezpieczyć.

  • umowa założycielska,
  • umowa akcjonariuszy,
  • umowa partnerska,
  • i inne umowy między wspólnikami.

Wszystkie te umowy mają podobny cel. Ustalenie warunków waszej współpracy. Nakład każdego z Was. Kto i za co jest odpowiedzialny i jakie będą konsekwencje niewyrabiania swojej normy. Co się stanie, gdy jeden z Was postanowi odejść?

Jakiś czas temu współpracowałem ze znajomym, który przy zakładaniu biznesu nie chciał tracić czasu i pieniędzy na formalizowanie warunków współpracy ze swoim wspólnikiem. W końcu, jak są przyjaciółmi, to co może się stać. Po jakimś czasie przyjaciel założył własny e-biznes i odszedł z cennymi informacjami.

#2 Umowy z pracownikami

W przypadku, gdy nie chcesz zatrudniać teraz pracowników, weź pod uwagę swoją księgową, administratora strony lub programistę www. Oni też są w pewien sposób Twoimi pracownikami.

Któregoś dnia przyjdzie czas, że nie będziesz mógł bardziej pokroić tortu między kolejnymi wspólnikami i zatrudnisz pracowników na pełen etat. Znajdą się już na to fundusze. W grę będą wchodzić umowy o dzieło i zlecenia.

Tak jak było ze wspólnikami i tutaj musisz ustalić warunki waszej współpracy. Za co odpowiadać będzie Twój pracownik. Jakie ma obowiązki i prawa wobec Ciebie. Ile będziesz mu wypłacał wynagrodzenia i jaki sposób rozliczania wybierzecie. Będąc w trendzie pracy zdalnej, ustal pod kogo będzie podlegać i jak się z Tobą kontaktować. Czy postarasz się o to, by nie odszedł do konkurencji i zadbasz by nie wyniósł ważnych informacji?

Niestety wielu klientów przychodzi do mnie już z problemem. Prawo z góry przewiduje kilka sytuacji, w których możesz się znaleźć. Umową możesz zdziałać znacznie więcej. Bardzo często wystarczy posiadanie jednego wzoru, który później sam będziesz mógł dostosowywać.

#3 Umowy z dostawcami

Możemy powiedzieć tutaj o każdym zewnętrznym podmiocie dostarczającym dla Ciebie materiały i inne półprodukty. Należy omówić warunki współpracy między Tobą a podmiotami, od których będziesz coś kupował.

Powinieneś zabezpieczyć się na sytuację, gdy towar zostanie dostarczony wadliwy lub go wcale w paczce nie będzie. Zdarzą się sytuację, że jego cena pójdzie w górę lub dostawca spóźni się towarem.

#4 Umowy z klientami

Coś, co musi robić każdy freelancer. Nie chodzi tutaj tylko o zadbanie o swój interes. Prawdziwy profesjonalista musi zadbać także o swojego klienta. Nawet poprzez umowę, która wskaże mu jego prawa, a nie tylko obowiązki. Nikt nie lubi walczyć ze swoim klientem, a jednak zdarza się to często.

W przeciwieństwie do powyższych umów, te mogą być standardowymi wzorami stworzonymi dla Twoich potrzeb. Wszystko to za każdym razem, gdy coś sprzedajesz.

Przy prowadzeniu swojego e-biznesu, zamiast typowych umów z klientami, będziesz potrzebował regulaminu i innych wielorazowych dokumentów do swojego e-sklepu lub platformy sprzedającej Twoje usługi.

Zawarcie każdej z tych umów pozwoli Ci zabezpieczyć siebie wobec każdej osoby i firmy, z którą podejmiesz się współpracy. Nie prześpij tego. Stracisz trochę czasu teraz, ale zyskasz później znacznie więcej.


Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?
Napisz do mnie na a.szczudlo@creativa-legal.com

Pomóż nam dotrzeć do innych osób! Udostępnij ten artykuł dalej, niech więcej osób uzyska dzięki niemu potrzebną wiedzę. Dziękujemy!

Przydał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Weź udział w dyskusji, napisz komentarz!

Skip to content