fbpx

Czym grozi zarabianie bez założenia działalności gospodarczej? – Konstytucja Biznesu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Definicja działalności gospodarczej nie jest precyzyjna. Prowadzisz swoją aktywność biznesową na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia – a czy zastanawiałeś się, czy nie przyszła już pora na zarejestrowanie działalności gospodarczej? Nie chcesz tego robić, nie chcesz płacić ZUSu i podatków. Rozumiem – jednakże musisz wiedzieć, co może grozić za próbę tak naprawdę omijania prawa.

Naprawdę niewiele czasu zajmuje sprawdzenie w Internecie, czy ktoś prowadzi działalność gospodarczą. Same urzędy skarbowe nauczyły się, jak kontrolować szarą strefę – nawet w świecie wirtualnym. Krótka kontrolowana sprzedaż i kara. Podobnie rzecz wygląda np. podczas sprzedaży na targach odzieżowych. Warto zadbać o sformalizowanie działalności przed przystąpieniem do takiego wydarzenia. Sam byłem świadkiem wielu nieprzyjemnych sytuacji, które wyniknęły z faktu, że sprzedawca nie miał zarejestrowanej działalności.

Seria artykułów:

 1. Czym grozi zarabianie bez założenia działalności gospodarczej? – Konstytucja Biznesu
 2. Kiedy muszę założyć działalność gospodarczą? – Konstytucja Biznesu
 3. Działalność nierejestrowa – kompendium wiedzy
 4. Jak wypełnić wniosek CEIDG-1 w 2019 – krok po kroku
 5. Jak wypełnić formularz ZUS ZUA w 2019 – krok po kroku
 6. Jak wypełnić formularz VAT-R w 2019 – krok po kroku

Czy wiesz, jakie są konsekwencje zarabiania bez wcześniejszego założenia działalności gospodarczej?

Możesz również odsłuchać nagranie wideo:

Brak zgłoszenia do odpowiedniej ewidencji

W przypadku, gdy nie zachodzi przesłanka zwalniająca z zarejestrowania działalności gospodarczej, wówczas należy niezwłocznie zarejestrować działalność gospodarczą – poprzez zgłoszenie wniosku do ewidencji działalności gospodarczej (CEiDG). Zgodnie z Kodeksem wykroczeń – ten, kto nie dokona takiego wpisu, podlega karze grzywny lub ograniczenia wolności. Takiej samej karze podlega ten, kto nie dopełnia obowiązków wprowadzania zmian do wpisu w ewidencji w odpowiednim terminie.

Zgodnie z Kodeksem wykroczeń podmiot, który prowadzi działalność bez wpisu działa niezgodnie z prawem i podlega karze ograniczenia wolności lub grzywnie. Ukarany zostanie także ten przedsiębiorca, który nie zgłasza zmian w rejestrze – w terminie do 7 dni od wystąpienia zdarzenia (np. zmiana adresu siedziby firmy).

Nie opłacam składek ZUS

Zawsze, gdy ktoś rozważa założenie działalności gospodarczej, głównym argumentem przeciwko jest przymus spełniania podstawowego obowiązku, jakim jest opłacanie składek ZUSu.

Dla nowych/młodych przedsiębiorców takie opłaty są często „niepotrzebne” i według nich tylko pozbywają się ich zarobku.

Dlatego też, ustawodawca wyszedł naprzeciw i wprowadził art. 18 Prawa Przedsiębiorców, dzięki któremu przedsiębiorcy, podejmujący działalność gospodarczą po raz pierwszy bądź podejmujący ją ponownie po upływie 60 miesięcy od dnia jest zawieszenia czy zakończenia, nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Wprowadzenie takiej ulgi zdecydowanie nakłoni przedsiębiorców do legalnego działania i rejestracji działalności gospodarczej, pozwalając im wyjść z szarej strefy, a jednocześnie korzystać z przywilejów łącznie przez 2,5 roku.

Czyli, pierwsze 6 mc bez konieczności opłacania ubezpieczenia społecznego, a kolejne dwa lata niższej – specjalnej wysokości kwoty ZUS tj. ok. 520zł.

Warto wiedzieć, że w przypadku nieodprowadzania powyższych składek właściwy urząd (ZUS) nałoży obowiązek uregulowania zaległości wraz z odsetkami. Urząd określając datę, od kiedy działalność powinna być zarejestrowana, wyliczy na tej podstawie należne opłaty, może także dodać do nich dodatkową opłatę w wysokości nawet 100% nieopłaconych składek.

Podatek dochodowy i VAT?

Z uwagi na to, że zarejestrowałeś działalność, ciążyć na Tobie będzie obowiązek regularnego odprowadzania stosownych podatków.

W przypadku braku odprowadzania podatków – dochodowego i/lub VAT’u – zobowiązany będziesz do uregulowania ich wraz z odsetkami. Terminy będą liczone od chwili, kiedy dana zaliczka na podatek dochodowy powinna być uiszczona.

Pamiętaj, że urzędnicy mogą stwierdzić, że podlegasz także pod obowiązek odprowadzania VATu (np. sprzedaż i obróbka metali szlachetnych). W takim wypadku także będziesz musiał uregulować zaległości. Terminy odsetek za niezapłacone zaliczki mogą być liczone od chwili, kiedy ten obowiązek wystąpił.

Kolejna sprawa wprost związana z nieopłaceniem składek i innych podatków to możliwość wystawienia Ci mandatu dlatego, że nie dopełniałeś odpowiednich formalności. O czym poniżej.

Regulaminy i polityka prywatności - dla produktów fizycznych, elektronicznych i mieszane​

Jeżeli szukasz gotowych wzorów dokumentów dla sklepu internetowego sporządzonych przez prawnika z wieloletnim doświadczeniem, znalazłeś się w dobrym miejscu.

Księgowość i kasa fiskalna

Prowadząc działalność gospodarczą, musisz prowadzić księgowość. Często na początku będziesz robił to sam, ale możesz także outsourcować takie czynności i zatrudnić księgową. Brak odpowiedniej księgowości może uniemożliwiać ustalenie wysokości należnych podatków do zapłaty.

Jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej, a nagle okaże się, że powinieneś to zrobić, urzędnik może ukarać Cię grzywną za brak takiej księgowości. Możesz zostać ukarany w ten sposób za każde naruszenie osobno np. brak deklaracji VAT, brak KPiR (Księga Przychodów i Rozchodów). Jednakże, na Twoją korzyść może to zostać uznane za jedną czynność – uchylanie się od podatków.

W pewnych okolicznościach przedsiębiorcy zobowiązani są do zarejestrowania kasy fiskalnej oraz wydawania paragonów i tworzenia odpowiednich raportów. W przypadku niedopełnienia tych obowiązków, urzędnik ma prawo wystawić Ci mandat. Urzędy Skarbowe prowadzą często działania online i offline, które mają prowadzić do wykrycia tych uchybień.

Twoje działania (a raczej ich brak) mogą być kwalifikowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.


Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Potrzebujesz pomocy w napisaniu umowy, regulaminu,
a może konsultacji prawnej w temacie związanym z artykułem?


Możesz napisać do mnie na a.szczudlo@creativa-legal.com

Czy to wszystko?

Oprócz typowych kar takich jak mandaty, grzywny i ograniczenie wolności, możesz liczyć także na:

 • brak możliwości zaliczania swoich zakupów do kosztów,
 • kupowanie niezbędnych w działalności rzeczy po wyższych cenach (brutto),
 • brak ciekawych dofinansowań na rozwój,
 • możliwy brak ubezpieczenia zdrowotnego,
 • stres z każdą nową podpisaną umową o dzieło/zlecenia,
 • i inne.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w podjęciu decyzji, co należy zrobić z prowadzonymi przez Ciebie działalnościami.

Pomóż nam dotrzeć do innych osób! Udostępnij ten artykuł dalej, niech więcej osób uzyska dzięki niemu potrzebną wiedzę. Dziękujemy!

Przydał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Weź udział w dyskusji, napisz komentarz!

Skip to content