fbpx

Gentlemen’s Agreement

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Na czym polega porozumienie dżentelmeńskie? Trochę z przymrużeniem oka.

Co to znaczy gentleman?

W nowoczesnym języku polskim występuje równie poprawne angielskie słowo – „gentleman”. O pochodzeniu tego słowa oraz innych ciekawostkach przeczytacie w Czasie Gentlemanów.

Kim byli dżentelmeni?

Każdy z nas o nich słyszał. Każdy z nas coś o nich wie. W dawnych czasach stanowili grupę honorowych mężczyzn; rycerzy ubranych w garniturowe zbroje. Mieli klasę i zasady, którymi kierowali się w życiu zarówno prywatnym, jak i biznesowym.

Dzisiejsze słowniki krótko i zbyt prosto określają mężczyznę zwanego dżentelmenem. Lepszej definicji należy szukać głębiej – w internecie i piśmiennictwie.

[su_quote cite=”abp Fulton John Sheen, Guide to Contentment, 1970 r., s. 123″]Dżentelmen to człowiek, który jest skromny i stoi na uboczu, który służy innym i myśli o wszystkich z wyjątkiem siebie, i którego najbardziej uszczęśliwia uszczęśliwianie innych. Jest to człowiek, który okazuje prawdziwą szlachetność innym, choćby najuboższym i najmniej znaczącym.[/su_quote]

Kim są dżentelmeni?

Definicja takiego mężczyzny, jak to często bywa, została spłycona. Większość ludzi określa tym mianem człowieka elegancko ubranego (niekoniecznie poprawnie eleganckiego) i przepuszczającego kobiety w drzwiach. Starsze roczniki mówią tak o każdym miłym młodszym mężczyźnie. Jednakże, czy można dżentelmena porównywać tylko do eleganckiego mężczyzny?

[su_quote cite=”Łukasz Kielban, Czas Gentlemanów” url=”http://czasgentlemanow.pl/2014/07/kim-dzentelmen/”]Od czasu do czasu warto więc przypomnieć, że to tylko otoczka, dodatek, który towarzyszy nam na co dzień. Dodatek miły, ale nie najważniejszy. Ostatecznie i tak sami siebie rozliczymy z wierności własnym zasadom i wartościom.[/su_quote]

Umowa dżentelmeńska

[su_quote cite=”Harold Pinter” url=”http://pl.wikiquote.org/wiki/Harold_Pinter”]Umowa dżentelmeńska to wzajemne zobowiązanie, które łamie się w nadziei, że druga strona go dotrzyma.[/su_quote]

Porozumienie dżentelmeńskie spotkać możemy wyłącznie w formie ustnej (chociaż i pisemna nie zaszkodzi). Strony mogą dowolnie kształtować jej formę. Zawierana może być między dwojgiem lub większą ilością ludzi. Umowa nie ma charakteru zobowiązaniowego, więc nie wywiera żadnych skutków prawnych.

Tak, nie ma żadnej podstawy prawnej aby podtrzymać ważność takiej umowy. Nie można egzekwować jej wykonania. Wszystko rozchodzi się o zasady jakimi kieruje się dany człowiek, zgrupowanie lub występujący zwyczaj w otoczeniu. W końcu, jak sama nazwa wskazuje, umowa następuje pomiędzy ludźmi honoru, a złamanie jej powoduje najbardziej dotkliwą dla nich karę – wykluczenie i hańbę.


Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Potrzebujesz pomocy w napisaniu umowy, regulaminu,
a może konsultacji prawnej w temacie związanym z artykułem?


Możesz napisać do mnie na a.szczudlo@creativa-legal.com

Porozumienie dżentelmeńskie w praktyce

Jeżeli uważacie, że umowa dżentelmeńska to tylko wymysł i nie można spotkać jej już w praktyce, to zajrzyjcie:

oraz wiedzcie, że w niektórych przypadkach istnieją kary za zawarcie takich umów. Takim przypadkiem jest zmowa cenowa i ochrona konkurencji.

Pomóż nam dotrzeć do innych osób! Udostępnij ten artykuł dalej, niech więcej osób uzyska dzięki niemu potrzebną wiedzę. Dziękujemy!

Przydał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Weź udział w dyskusji, napisz komentarz!

Skip to content