fbpx

Jak wypełnić formularz ZUS ZUA w 2021 – krok po kroku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Zakładając własną działalność gospodarczą, oprócz samej jej rejestracji w CEIDG i zgłoszenia do urzędu skarbowego, musisz także dokonać odpowiedniego zgłoszenia do ZUS. Chociaż wniosek do CEIDG zastępuje część potrzebnych zgłoszeń ubezpieczeniowych, pozostałe trzeba sporządzić osobno. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak zrobić to szybko i bez zbędnego wysiłku.

Seria artykułów:

 1. Czym grozi zarabianie bez założenia działalności gospodarczej? – Konstytucja Biznesu
 2. Kiedy muszę założyć działalność gospodarczą? – Konstytucja Biznesu
 3. Działalność nierejestrowa – kompendium wiedzy
 4. Jak wypełnić wniosek CEIDG-1 w 2021 – krok po kroku
 5. Jak wypełnić formularz ZUS ZUA w 2021 – krok po kroku
 6. Jak wypełnić formularz VAT-R w 2021 – krok po kroku

Podsumowanie na start

Nie chcesz czytać całego artykułu? Zapoznaj się z naszym podsumowaniem poniżej:

 

 1. Wypełniając formularz ZUS ZUA, zgłaszasz się do ZUS w charakterze ubezpieczonego do ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego i dobrowolnie – chorobowego.
 2. Formularz ZUS ZUA możesz wypełnić i złożyć w formie papierowej (w dowolnej placówce ZUS) lub elektronicznej. W tym drugim przypadku, możesz dołączyć go do wniosku o rejestrację w CEIDG albo wypełnić i przesłać przez prowadzone przez ZUS systemy Płatnik albo e-Płatnik. Pamiętaj, że jeżeli odprowadzasz składki za więcej niż 5 osób, wszystkie dokumenty musisz złożyć w formie elektronicznej.
 3. Jeżeli złożone przez Ciebie formularze będą wypełnione prawidłowo, ZUS dokona odpowiednich rejestracji. W przypadku podania błędnych danych, otrzymasz wezwanie do ich korekty.

Co załatwia i czego nie załatwia sam wniosek do CEIDG?

Po złożeniu wniosku o rejestrację działalności gospodarczej, ZUS w oparciu o informacje pobrane z CEIDG samodzielnie sporządza Twoje zgłoszenie jako płatnika (ZUS ZFA), informację o rachunkach bankowych płatnika (ZUS ZBA) oraz informację o adresach prowadzenia działalności (ZUS ZAA). Osobnego sporządzenia i złożenia wymaga formularz ZUS ZUA (zgłoszenie jako ubezpieczony do ubezpieczeń społecznych, zdrowotnego i dobrowolnie – chorobowego) albo ZUS ZZA (jeżeli zgłaszasz się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego), a także ZUS ZNCA (jeżeli zgłaszasz do ubezpieczenia członków rodziny).

Gdzie znaleźć formularze?

Formularze ZUS, w tym wniosek ZUS ZUA możesz złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Ich wzory możesz pobrać ze strony internetowej ZUS (http://www.zus.pl/wzory-formularzy) i wydrukować samodzielnie albo pobrać wydrukowane formularze z placówki ZUS. W formie elektronicznej możesz wypełnić je i dołączyć do elektronicznego wniosku o rejestrację w CEIDG albo wypełnić i przesłać przez prowadzone przez ZUS systemy Płatnik (wymaga to użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego) albo system e-Płatnik (wymaga to użycia Profilu Zaufanego albo kwalifikowanego podpisu elektronicznego).

Musisz wiedzieć, że jeżeli odprowadzasz składki za więcej niż 5 osób, wszystkie dokumenty musisz złożyć w formie elektronicznej.

Jak wypełnić formularz ZUS ZUA?

Formularz ZUS ZUA musisz wypełnić zawsze (chyba że zgłaszasz się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego), zatem w niniejszym artykule znajdziesz instrukcję wypełnienia tylko tego formularza. W tym celu powinieneś postępować według poniższych wskazówek:

 • w sekcji I zaznacz znakiem “X” kwadrat oznaczony jako “01. Zgłoszenie do ubezpieczeń;
 • w sekcji II wpisz następujące dane:
  1. pole 01. – numer NIP (bez myślników oddzielających człony),
  2. pole 02. – numer REGON,
  3. pole 03. – numer PESEL,
  4. pole 04. i 05. – rodzaj i numer dokumentu tożsamości (wypełnij je tylko wtedy, gdy nie nadano Ci numerów NIP, REGON lub PESEL albo jednego z nich),
  5. pole 06. – nazwa skrócona (taka sama, jak we wniosku o rejestrację w CEIDG),
  6. pole 07. – nazwisko,
  7. pole 08. – imię pierwsze,
  8. pole 09. – data urodzenia;
 • w sekcji III wpisz następujące dane:
  1. pole 01. – numer PESEL,
  2. pomiń pole 02.,
  3. pola 03. i 04. – rodzaj i numer dokumentu tożsamości (wypełnij je tylko wtedy, gdy nie posiadasz numeru PESEL),
  4. pole 05. – nazwisko,
  5. pole 06. – imię pierwsze,
  6. pole 07. – data urodzenia;
 • w sekcji IV (kontynuacji sekcji III) wpisz następujące dane:
  1. pole 01. – drugie imię (jeżeli je posiadasz),
  2. pole 02. – nazwisko rodowe,
  3. pole 03. – obywatelstwo (jeżeli jest inne, niż polskie),
  4. pole 04. – płeć;
 • w sekcji V wpisz właściwy kod tytułu ubezpieczenia (odnajdziesz je w “Ogólnych zasadach wypełniania i korygowania dokumentów ubezpieczeniowych” dostępnych na stronach ZUS; w Twoim przypadku będzie to zapewne jeden z kodów rozpoczynających się od liczb “05”);
 • w sekcji VI wpisz datę, od której powstał obowiązek ubezpieczeń społecznych (czyli datę rozpoczęcia działalności gospodarczej) oraz zaznacz kwadraty przy ubezpieczeniach, którym podlegasz z tytułu wpisanego w sekcji V;
 • w sekcji VII wpisz datę, od której powstał obowiązek ubezpieczeń zdrowotnych (powiel datę z sekcji VI) oraz kod właściwego oddziału NFZ (odnajdziesz je w “Ogólnych zasadach wypełniania i korygowania dokumentów ubezpieczeniowych” dostępnych na stronach ZUS);
 • w sekcji VIII wpisz dane o dobrowolnych ubezpieczeniach społecznych. Z uwagi na fakt, że jesteś przedsiębiorcą (prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą), podlegasz obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu, a ubezpieczenie chorobowe jest w Twoim przypadku dobrowolne. Możesz zatem zaznaczyć pole 05. i powielić datę z sekcji VI;
 • pomiń sekcję IX, gdyż jako przedsiębiorca obowiązkowo podlegasz obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego;
 • pomiń sekcję X;

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Potrzebujesz pomocy w napisaniu umowy, regulaminu,
a może konsultacji prawnej w temacie związanym z artykułem?


Możesz napisać do mnie na a.szczudlo@creativa-legal.com

 • w sekcji XI wpisz swoje miejsce zameldowania (pole 08. wypełnij tylko wtedy, gdy jest ono położone poza Polską);
 • sekcję XII wypełnij, jeżeli Twój adres zamieszkania jest inny niż adres zameldowania;
 • sekcję XIII wypełnij, jeżeli chcesz otrzymywać korespondencję z ZUS na adres inny niż adres zameldowania lub adres zamieszkania;
 • na koniec wypełnij sekcje XIV i XV (występujesz w tym miejscu równocześnie jako płatnik i jako osoba zgłaszana do ubezpieczenia).

Gdzie złożyć formularze?

Formularze w wersji papierowej powinieneś po wypełnieniu złożyć osobiście w dowolnej placówce ZUS lub przesłać do niej pocztą.

Formularze w wersji elektronicznej możesz dołączyć do elektronicznego wniosku o zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG i przesłać wraz z nim albo przesłać przez systemy Płatnik lub e-Płatnik. Jeżeli nie dołączasz formularzy do wniosku do CEIDG, musisz pamiętać o przesłaniu ich do ZUS w terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Co dzieje się po złożeniu formularzy?

Jeżeli złożone przez Ciebie formularze są wypełnione prawidłowo, ZUS dokona odpowiednich rejestracji. W przypadku podania błędnych danych, otrzymasz wezwanie do ich korekty w terminie 7 dni.

Regulaminy i polityka prywatności - dla produktów fizycznych, elektronicznych i mieszane​

Jeżeli szukasz gotowych wzorów dokumentów dla sklepu internetowego sporządzonych przez prawnika z wieloletnim doświadczeniem, znalazłeś się w dobrym miejscu.

Podsumowanie

Podobnie jak procedury rejestracji działalności gospodarczej i zgłoszenia jako podatnika VAT, także procedura zgłoszenia do ZUS cechuje się wysokim stopniem informatyzacji. Możliwość załatwienia sprawy online jest to korzystne zarówno dla organów państwa, jak i Ciebie, dlatego warto wybierać właśnie tą drogę. W końcu mniej czasu spędzonego w urzędzie oznacza więcej czasu na rozkręcanie biznesu.

Jeżeli artykuł przydał Ci się, udostępnij go proszę dalej. Będę wdzięczny, jeżeli dowie się o nim więcej osób 🙂

Przydał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Weź udział w dyskusji, napisz komentarz!

Skip to content