fbpx

Dane osobowe do umowy o dzieło – jakie muszę podać?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

W ostatnim czasie na pewnej grupie fotograficznej zadano pytanie – Czy strony umowy muszą podać swoje dane do umowy o dzieło, takie jak numer dowodu, PESEL, adres?

Czy ważna jest nazwa umowy?

Słyszałem już wiele, ale muszę to w końcu napisać: nazwa umowy nie ma tak naprawdę żadnego znaczenia. O jej rodzaju stanowi cel i zgodny zamiar stron. Prostym przykładem jest umowa zlecenia. Gdy spełni ona wymogi umowy o pracę, sąd może ustalić, że taką będzie – chociażby jej nazwa mówiła co innego (z wiadomych względów).

Dane osobowe w umowie o dzieło i zlecenia

Skupmy się na zadanym pytaniu. Czy druga strona umowy (fotograf – modelka) musi podać swoje osobiste dane, takie jak PESEL, numer dowodu osobistego i adres? Na to pytanie odpowiedziałem: do zawarcia umowy będzie wystarczyć podpis.

Jednakże, muszę wszystkich przestrzec przed taką praktyką. Jeżeli doszłoby do sporu, którego oczywiście nie chcemy i nawet nie przewidujemy, może wystąpić mały problem ze wskazaniem danych osobowych drugiej strony. Nie wiemy komu dostarczyć wezwanie do zapłaty, czy kopię pozwu. Po samym podpisie, imieniu i nazwisku nie wiemy do kogo ma trafić nasze pismo z roszczeniami. Szczudło może być wielu, sam natknąłem się na kilka takich osób, a jeden nawet zamieszkuje to samo miasto co ja.

Jeżeli druga strona upiera się przy niepodawaniu swoich danych, powinna zaświecić się Tobie czerwona lampka i powinieneś zapisać wasze wszystkie wiadomości. Pamiętaj, by nie ustalać warunków umowy przez telefon.

Treść umowy cywilnoprawnej

Nie można zapomnieć o odpowiedniej treści umowy o dzieło lub zlecenia. Możecie spotkać się w swojej pracy z różnymi umowami np. sprzedaży, o dzieło, zlecenia. Jeżeli szukanie wszystkiego w kodeksie nie jest dla Was, warto zajrzeć do różnych tutoriali oraz innych wzorów znajdujących się w internecie. Dzięki temu zobaczysz co trzeba, a co można w takiej umowie zawrzeć. Chociaż dużo bezpieczniej było by udać się do prawnika.

Jeżeli chcesz przenieść prawa do swoich zdjęć na kogoś innego, umieść informację o tym. Gdy chcesz wykorzystać wizerunek modelki na konkretnych polach, również warto to napisać.


Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Potrzebujesz pomocy w napisaniu umowy, regulaminu,
a może konsultacji prawnej w temacie związanym z artykułem?


Możesz napisać do mnie na a.szczudlo@creativa-legal.com

Dane osobowe i zawieranie umów z przedsiębiorcami

Z firmami jest inaczej, regulują to odpowiednie ustawy, które nakazują zawieranie pewnych informacji o firmie w umowach. Jest to temat zdecydowanie długi i przeznaczony na inny wpis.

Jeżeli w dalszym ciągu nie wiesz, po co zawierać umowy, zajrzyj do innych moich wpisów.

Photo by Staffage via: kaboompics.com

Pomóż nam dotrzeć do innych osób! Udostępnij ten artykuł dalej, niech więcej osób uzyska dzięki niemu potrzebną wiedzę. Dziękujemy!

Przydał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Weź udział w dyskusji, napisz komentarz!

Nowy newsletter
dla e-commerce prawo+

  • Bezpłatne materiały edukacyjne przygotowane przez specjalistów.
  • Wiedza, która uchroni Cię przed wpadkami i karami.
  • Omówienie konkretnych przypadków a nie suche ustawy.
  • Praktyczne wyjaśnienia i wskazówki.
  • Dostęp do zamkniętych szkoleń on-line prowadzonych przez praktyków.

Aktywując przycisk pod formularzem, wyrażasz dodatkowo zgodę na otrzymywanie treści edukacyjnych, informacji o produktach i usługach fundacji Instytut Prawa Mody np. o nowych artykułach, czy kursach on-line. Przeczytaj, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w naszej Polityce prywatności.

Skip to content