Umowa o wypożyczenie ubrań i przedmiotów

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Umowa o wypożyczenie ubrań i przedmiotów jest rozwiązaniem. Ostatnio zgłasza się do mnie coraz więcej projektantów, którzy mają problemy z wypożyczaniem ubrań na różne wydarzenia lub sesje zdjęciowe. Ubrania rzadko wracają w takim samym stanie jak z chwili wypożyczenia, a często nie są zwracane nigdy.

Często widziałem jednostronicowe umowy, które nie zabezpieczają dobrze interesów projektanta. Nie wystarczy, że spiszesz ręcznie na kartce papieru, kto i co wypożycza.

Dlatego zebrałem najczęstsze problemy od różnych projektantów i postarałem się rozwiązać je w poniżej przedstawionej umowie. Stworzyłem dla Ciebie umowę współpracy w zakresie wypożyczenia ubrań i przedmiotów. Zobacz, jakie postanowienia powinny się w niej znaleźć.

Artykuł oraz moja umowa znajdą bezpośrednio zastosowanie także przy wypożyczaniu przedmiotów przez architektów wnętrz, designerów, sklepy i wypożyczalnie meblowe itd.

Podstawowe zasady

W umowie dotyczącej wypożyczenia ubrań, dodatków, biżuterii lub innych przedmiotów powinny znaleźć się podstawowe zasady współpracy z osobą zainteresowaną wykorzystaniem Twoich rzeczy.

Dodaj postanowienia dotyczące stanu wizualnego i technicznego rzeczy z dnia wypożyczenia i procedurę ich zwrotu.

Odpowiedzialność wypożyczającego

Skoro umowa dotyczy dwóch stron – projektanta i osoby zainteresowanej wypożyczeniem – w umowie nie powinno zabraknąć odpowiednich postanowień określających odpowiedzialność za rzeczy w trakcie trwania jej wypożyczenia.

Istotną kwestią jest wskazanie, kto i co powinien zrobić, gdy rzeczy uszkodzą się lub pobrudzą i można przywrócić ich stan poprzedni – a co zrobić, gdy niestety ich aktualny stan jest nieodwracalny.

Oznaczanie w mediach a barter

Bardzo często w zamian za to, że wypożyczysz jakąś rzecz do używania drugiej osobie, będziesz chciał, żeby odwdzięczyła Ci się – np. reklamując w jakiś sposób Twoją markę w internecie.

Możesz to zrobić. Jednakże pamiętaj, że takie działania mogą być określane barterem i trzeba je odpowiednio w umowie opisać oraz wdrożyć procedury niezbędne z podatkowego punktu widzenia.

Pobierasz kaucje?

Gdy nie pobierasz wynagrodzenia, a zgłasza się do Ciebie ktoś nowy, możesz mu wypożyczyć swoje rzeczy za odpowiednią kaucją. Podobnie jak wcześniej, powinieneś opisać, w jakich okolicznościach kaucja będzie zwracana w całości, a kiedy posłużysz się nią do naprawy rzeczy.

Czas wypożyczenia

W swojej umowie na wypożyczenie ubrań powinieneś określić dokładnie czas, w jakim ktoś będzie mógł używać Twoich rzeczy. Dodatkowo, musisz wskazać, co zrobić, gdy ktoś zechce wydłużyć ten termin.

Nie zapomnij określić, co wtedy, gdy ktoś chce wydłużyć termin, ale nie zgłosił się z tym do Ciebie? Zrób podobnie, opisz tę sytuację i wskaż kolejne kroki.


Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?
Napisz do mnie na a.szczudlo@creativa-legal.com

Odpowiednie kary umowne

Pomimo tego, że możesz w umowie mieć opisane wszystkie procedury, warto dodać kary umowne, aby zmobilizować drugą stronę do poprawnego wykonywania postanowień.

Przeczytaj też: Jak ustalić wysokość kary umownej?

Pomóż nam dotrzeć do innych osób! Udostępnij ten artykuł dalej, niech więcej osób uzyska dzięki niemu potrzebną wiedzę. Dziękujemy!

Przydał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Weź udział w dyskusji, napisz komentarz!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skip to content