fbpx

Zgoda na rozpowszechnianie wizerunku – jak jej udzielić?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Zgoda na rozpowszechnianie wizerunku może być zawarta z każdą zainteresowaną osobą. Dowiedz się więcej, jak możesz udzielić zgody na rozpowszechnianie wizerunku. 

Podsumowanie na start

Nie chcesz czytać całego artykułu? Zapoznaj się z naszym podsumowaniem poniżej:

 

 1. Model release to połączenie zgody na wykorzystanie wizerunku z udzieleniem licencji na rozpowszechnianie zdjęć w celach komercyjnych.
 2. Zgoda na wykorzystanie wizerunku to oświadczenie woli, w którym jedna ze stron zgadza się na wykorzystanie wizerunku utrwalonego na określonym materiale w oznaczonym celu.
 3. Zgoda na rozpowszechnienie wizerunku może zostać udzielona zarówno przed, jak i po jego utrwaleniu.
 4. Zgodę na rozpowszechnianie wizerunku można odwołać w każdym czasie, lecz może wiązać się to z koniecznością zapłaty kary umownej.
 5. Rozpowszechnienie wizerunku osoby niepełnoletniej wymaga zgody jej rodzica lub prawnego opiekuna.
 6. Nie jest wymagane, by wyrażenie zgody na rozpowszechnienie wizerunku poświadczał świadek.
 7. Property release to umowa dotycząca wykorzystania wizerunku różnych obiektów (np. budynków) lub przedmiotów własności intelektualnej (np. znaków towarowych).

Co to jest model release?

Model release jest to nic innego jak połączenie zgody na wykorzystanie wizerunku z udzieleniem licencji na rozpowszechnianie zdjęć.

Wpisując w Google taką frazę znajdzie się wiele definicji. Jedni tłumaczą, że model release to wyłącznie zgoda na rozpowszechnianie wizerunku, natomiast inni łączą taką zgodę z udzieleniem licencji na korzystanie ze zdjęć. Nikt jednak nie ma złudzeń, że chodzi o wykorzystanie komercyjne.

Jeżeli współpracujesz z jednym stockiem to wystarczy, że skorzystasz z umowy, którą oni udostępniają. Będziesz miał pewność, że przyjmą swoją własną treść za poprawną.

Zgoda na rozpowszechnianie wizerunku

Zgoda na wykorzystanie wizerunku to oświadczenie woli, w którym jedna ze stron zgadza się na wykorzystanie wizerunku utrwalonego na określonym materiale w oznaczonym celu.

W większości wypadków takiej zgody udziela osoba, której wizerunek został lub zostanie uwieczniony na fotografii, utworze lub innym materiale. Po drugiej stronie jesteś Ty, fotograf lub inna osoba, która stara się o jego wykorzystanie.

Nic nie stoi na przeszkodzie by to właśnie osoba udzielająca zgody chciała zaproponować podpisanie takiego dokumentu.

Kiedy potrzebuję zgody na rozpowszechnianie cudzego wizerunku?

W każdym wypadku, gdy zamierzasz utrwalić lub już utrwaliłeś kogoś wizerunek. Więcej o tym oraz o sytuacjach, gdy zgoda nie jest potrzebna, przeczytasz w:
1) Wizerunek i jego rozpowszechnianie.
2) Czy jest prawo do wizerunku?
3) Co zrobić, gdy naruszono moje prawo do wizerunku?

Zgoda bez wskazywania konkretnych zdjęć

Ponownie w internecie znajdziesz informacje o tym, iż nie możesz dać zgody na rozpowszechnianie wizerunku, gdy utwory jeszcze nie powstały, czyli wizerunek nie jest utrwalony. Muszę się z tym w pełni nie zgodzić. Zgadzam się jednak z argumentem, że będziesz na lepszej pozycji, gdy zadbasz o złożenie tego oświadczenia także lub dopiero po powstaniu materiałów.

Ciekawy jestem Twojego zdania w tym i innych sprawach poruszonych w artykule.

Nieodwołalna zgoda na rozpowszechnianie wizerunku?

Dochodziły do mnie takie głosy. Niestety, nie ma takiej prawnej możliwości, żebym przygotował dla Ciebie zgodę na rozpowszechnianie wizerunku, która byłaby nieodwołalna. Każdą taką zgodę można cofnąć, a wszystkie postanowienia w umowach zabraniające tego nie mają mocy prawnej.

Ja jednak mam na to rozwiązanie. Mogę zaproponować Ci zastosowanie pewnej kary umownej związanej z cofnięciem zgody. Chcę zadbać o Ciebie jak najlepiej i właśnie taki zapis znajdziesz w moich zgodach na rozpowszechnianie wizerunku. Przeczytaj też: Jak ustalić wysokość kary umownej? 

Zgoda dla osób niepełnoletnich

Oświadczenie, które przygotowałem specjalnie dla Ciebie, jest przygotowane dla osób pełnoletnich. Jeżeli chcesz wejść do współpracy z osobą niepełnoletnią, taką zgodę musi udzielić jej rodzic lub inny opiekun prawny.


Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Potrzebujesz pomocy w napisaniu umowy, regulaminu,
a może konsultacji prawnej w temacie związanym z artykułem?


Możesz napisać do mnie na a.szczudlo@creativa-legal.com

Czy muszą być świadkowie?

W wielu zgodach na wykorzystanie wizerunku, szczególnie tych wzorowanych lub wprost tłumaczonych zgodach i model release zagranicznych, znajduje się miejsce do podpisu dla świadka. Jest to wyłącznie ułatwienie dla danego serwisu stockowego, które pomaga w kolejny sposób potwierdzić poprawne udzielenie zgody.

Model release, zgoda na wykorzystanie wizerunku i property release

Na początku tego wpisu napisałem Ci, czym jest model release oraz zgoda na rozpowszechnianie wizerunku. Gdy szukasz tego typu wzorów w internecie lub publikujesz swoje zdjęcia na różnych stockach, możesz spotkać się także z innym rodzajem umowy – jest nią tzw. property release.

Property release dotyczy umów na wykorzystanie wizerunku danego produktu, przedmiotu. Dokładniej dotyczy to m.in.:

 • prywatnych budynków, domów itd.
 • własności intelektualnej tj. marek, logo, znaków towarowych, obrazów itd.

Pomóż nam dotrzeć do innych osób! Udostępnij ten artykuł dalej, niech więcej osób uzyska dzięki niemu potrzebną wiedzę. Dziękujemy!

Przydał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Weź udział w dyskusji, napisz komentarz!

Nowy newsletter
dla e-commerce prawo+

 • Bezpłatne materiały edukacyjne przygotowane przez specjalistów.
 • Wiedza, która uchroni Cię przed wpadkami i karami.
 • Omówienie konkretnych przypadków a nie suche ustawy.
 • Praktyczne wyjaśnienia i wskazówki.
 • Dostęp do zamkniętych szkoleń on-line prowadzonych przez praktyków.

Aktywując przycisk pod formularzem, wyrażasz dodatkowo zgodę na otrzymywanie treści edukacyjnych, informacji o produktach i usługach fundacji Instytut Prawa Mody np. o nowych artykułach, czy kursach on-line. Przeczytaj, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w naszej Polityce prywatności.

Skip to content